کپسول اکسیژن

Featured

کپسول اکسیژن بیمارستانی

در این قسمت می خواهم در مورد ظرفیت کپسول های اکسیژن بیمارستانی که در مراکز درمانی استفاده می شود صحبت کنم. اکثر سیلندرهایی که در مراکز درمانی و بیمارستانی استفاده می شود سیلندرهای 40 لیتری، 20 لیتری، 10 لیتری و شاید 5 لیتری است که بیشتر در خودروها و آمبولانس ها استفاده می شود. سیلندرهای 40 لیتری همان طور که در فیلم های قبلی اشاره کردم برد استاندارد برای شارژ دارند. از نظر فشار استانداردی که اتحادیه و انجمن به کارخانجات اعلام کردند حداکثر فشار برای شارژ 135 بار است. وقتی یک سیلندر با فشار 135 بار شارژ می شود، خواه 10 لیتر، 20 لیتر، 40 لیتر یا حتی 50 لیتر باشد.

رابطه فشار، حجم و دما یک رابطه مستقیم است. در نتیجه دمای شارژ با افزایش فشار افزایش می یابد، دمای بدنه سیلندر افزایش می یابد. همه ما می دانیم که رابطه مستقیمی بین فشار و گرما وجود دارد.

سیلندرها را 135 بار شارژ می کنیم و وقتی آنها را از زیر خط شارژ باز می کنیم، 135 بار داخل آن وجود دارد. اما دمای بدنه سیلندر بالاتر از دمای محیط است. در اثر تبادل حرارت با محیط اطراف عددی بین 5-15 برابر وجود دارد که بسته به دمای محیط احتمال افت فشار وجود دارد. پس بازم میگم 135 حداکثر برد و 120 شاید کمی کمتره و به غیر از 115 اتمسفر فشاری هست که سیلندر باید داشته باشه. کمتر از آن مشکل دارد.

بنابراین، هر یک از سیلندرهای ما باید محدوده ای بین 120-135 داشته باشد. فرقی نمی کند سیلندر 10 لیتری باشد یا سیلندر 20 یا 40 لیتری یا کمتر. با توجه به میزان مصرفی که پزشکان و مسئولین محترم تعیین می کنند خیلی راحت می توان بسته به آنفولانزای مورد نظرتان، از آن برای بیماران خود استفاده کنید.

یک سیلندر را تا چه مدت می توان استفاده کرد؟

  • استفاده از گاز نیتروژن در عایق کاری مخازن در صنعت نفت و پتروشیمی
  • کاربرد گاز نیتروژن در صنایع آرایشی و بهداشتی
  • کاربرد گاز نیتروژن در صنایع شیمیایی – بافر گاز
  • کاربرد گاز نیتروژن در چاه های نفت

معرفی کاربردهای گاز نیتروژنپس اگر سیلندر 40 لیتری با فشار حدود 130 بار داشته باشید، در هر سیلندر 2.5 متر مکعب اکسیژن یا گاز ذخیره خواهید کرد. 2.5 متر مکعب معادل 5200 لیتر گاز است که با یک ضرب و تقسیم ساده می توانیم مصرف هر سیلندر شما را محاسبه کنیم و مصرف هر تخت بیمارستانی با هر بخش را به این صورت محاسبه کنیم و اگر از این مقدار بیشتر شود احتمالاً ، در سیستم سانترا یا در قسمت شارژ سیلندرها مشکل وجود دارد.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *